Tirehol

Tirehol jest najstarszym, a zarazem jednym z największych ludzkich osiedli w lesie Stoletir. Obecnym earlem wioski jest Radir.
Wioska otoczona jest palisadą. Można się tu dostać letnim traktem lub rzeką Radą.

Mieszkańcy Tirehol zajmują się łowiectwem, rybołówstwem, zbieractwem oraz hodowlą yarklów (włochate, krętorogie zwierzęta dające tłuste mleko) i półdzikich rinoli (płochliwe kopytne hodowane pod wierzch i dla imponującego poroża). Głównym zajęciem jest wycinka stalodrzewia, które w okresie letnim spławiane jest do Zireholg.
Co kilka-kilkanaście lat ludność Tirehol bierze udział w wyprawach łupieżczych. Kiedy rozchodzi się wieść o wyprawie chętni udają się do Zireholg, by dołączyć do załóg długich łodzi. Stamtąd wyruszają w niebezpieczną wyprawę na dalekie południe, by łupić tamtejsze bogate miasta. Wyprawy takie nazywane są mareraise, a wojownicy w nich uczestniczący to mareskarowie.

Mieszkańcy:

Istotne miejsca:
Langehol – długi dom. Miejsce zamieszkania Radira, jego rodziny i najbliższych mu wojowników – earleskarów. Położony na środku wioski.
Strażnica – drewniana wieża znajdująca się nad bramą. Strażnik wypatruje z niej niebezpieczeństw i w razie niebezpieczeństwa uruchamia alarm.

Tirehol

[Numenera] Saga o końcu świata Wnerwik